Rady rodičom

Nespravte chybu!

Doporučujeme dať dieťa do školy najskôr od 4 rokov, pokiaľ ma dostatočne vyvinutú motoriku

Pred tým by ste mali dieťa nechať len chodiť v zapnutých lyžiarkach, najprv na podložke kde sa nešmýka, potom na snehu. (uvedomte si že dieťa chodilo doteraz v mäkkých topánkach a zrazu dostane na nohu lyžiarku.). pokiaľ výdrži v lyžiarkach aspoň jednu hodinu (hrať sa na snehu, sánkovať,…) môžete mu dať lyže

S lyžami sa najprv musí naučiť kĺzať po rovine (doteraz len kráčalo, a samozrejme ma tendenciu s lyžami kráčať) , ideálne na koberci (lebo sa mu nerozutekajú nohy na strany)

Naučiť ho to isté na snehu. Pomôcť si môžete lyžiarskou paličkou, ktorú dáte dieťaťu pod zadok, tak ako kotvu na vleku a tak sa môže naučiť kĺzať po rovine.

Musí mať adekvátnu dĺžku lyži (pre začiatočníkov po bradu) a veľkosť lyžiarky. Nie je možné učiť Vaše dieťa lyžovať v lyžiarkach o dve čísla väčších, alebo na lyžiach po staršom bratovi, pripadne krátkych lyžiach. Sú to pre Vás vyhodené peniaze.

V žiadnom prípade dieťa nevešajte na rôzne šnúry, postroje…Musí sa naučiť od začiatku stáť na lyžiach samostatne, len tak sa naučia udržať rovnováhu, a ťažisko na správnom mieste.

Nedávajte mu do rúk palice, všetko by malo zvládnuť bez pomoci palíc.

Metodika pre rodičov

Chodenie a zvykanie si na lyžiarky, doma, potom na snehu.

Striedavé kĺzanie s lyžami na nohách najprv po koberci, neskôr na snehu.

Kĺzanie sa na lyžiach na snehu, nohy spolu (na šírku ramien), dieťa ťaháme na lyžiarskej palici, podloženej pod zadok dieťaťa

Stáť na lyžiach na rovine a dvíhať najprv pätu lyže (špička je na zemi/snehu), potom celu lyžu. (veľmi dôležité, naučí to dieťa prenášať ťažisko nad lyžu, na ktorej stoji, čo je základom na učenie sa lyžovania.

Ak vaše dieťa v ktoromkoľvek momente vyjadrí nespokojnosť s ktoroukoľvek činnosťou, ukončite ju.

Nikdy nenúťte pokračovať dieťa v učení lyžovania, pokiaľ to samo nechce. Výsledkom môže byť že mu to znechutíte a nebude chcieť viac lyžovať.

 

  1. Striedavé státie na jednej nohe, prenesenie ťažiska, výdrž v stoji aspoň 5 sekúnd
  2. Kráčanie hore svahom na snehu
  3. Kráčanie dole svahom na snehu
  4. Striedavé státie na jednej nohe s lyžami , dvíhame pätku lyže, špička je na snehu. (výdrž niekoľko sekúnd)
  5. Striedavé dvíhanie celej lyže nad sneh . (výdrž niekoľko sekúnd)
  6. Kĺzanie po rovine